Bezpieczne przechowywanie danych,  przechowywanie danych,  przechowywanie  plików,

Bezpieczne przechowywanie danych - jak to robić prawidłowo?

Prowadzenie firmy w dzisiejszych czasach wiąże się obecnie nie tylko z tworzeniem i przechowywaniem papierowych dokumentów, ale również danych w formie elektronicznej. Coraz bardziej zaawansowana cyfryzacja sprawia, że w tej formie archiwizujemy obecnie naprawdę wiele - faktury, zamówienia, bazy danych klientów, dokumenty pracownicze. We wszystkich takich plikach znajdują się informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Jak więc przechowywać dane w sposób całkowicie bezpieczny? Czy jest to w ogóle możliwe? Przekonajmy się.

 

 

W jaki sposób możemy przechowywać dane?

 

Mówiąc o przechowywaniu danych lub kopii zapasowych naszych dokumentów warto przypomnieć, że możemy zrobić to na dwa różne sposoby. Pierwszym jest oczywiście zapisanie danych na fizycznym nośniku takim jak dysk twardy, pendrive, karta SD czy płyta. Mowa wówczas o przechowywaniu danych offline. Drugą metodą jest wysłanie danych do “chmury” czyli dostępnej przez internet pamięci serwera. Jak możemy domyśleć się w tym przypadku mówimy o przechowywaniu danych online. Które z tych rozwiązań jest lepsze? 

 

Przechowywanie danych w chmurze - wygoda ale i zagrożenia

 

W dzisiejszych czasach przywykliśmy do tego, by zawsze, gdy jest to możliwe korzystać z rozwiązań dostępnych online. Nie inaczej jest w przypadku przechowywania danych. Wiele osób uważa, że przechowywanie ich na dysku internetowym, czyli w tak zwanej chmurze. Rozwiązanie to wydaje się być bardzo wygodne - przesyłanie danych przebiega szybko, co więcej, mamy do nich dostęp w każdej chwili. Warto jednak zastanowić się, czy aby na pewno? Wystarczy brak dostępu do sieci, by przechowywane w chmurze dane były dla nas całkowicie niedostępne wtedy, gdy tego potrzebujemy. To jednak nie wszystko. Warto bowiem zdawać sobie również sprawę z zagrożeń jakie niesie to rozwiązanie. Nie da się ukryć, że choć zabezpieczenia serwerów, na których przechowywane są dane online stają się coraz bardziej zaawansowane to również twórcy wirusów oraz hakerzy nie ustają w swoich wysiłkach. Dlatego też nawet najlepsza ochrona może zostać złamana a informacje, które przechowujemy zostać zmienione lub trafić w niepowołane ręce. Warto również wspomnieć o tym, że darmowe dyski online mają bardzo ograniczoną pojemność i często nie są dobrze chronione zaś koszt wykupienia dużej pojemności w chmurze jest naprawdę bardzo wysoki. Wszystko to sprawia, że warto poważnie zastanowić się, czy rzeczywiście będzie to najlepsze rozwiązanie dla naszej firmy. 

 

Dane przechowywane offline - dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

 

Z tego właśnie powodu coraz więcej przedsiębiorstw wraca do robienia kopii zapasowych w sposób tradycyjny a więc zapisywania i przechowywania danych na fizycznych nośnikach, takich jak dyski twarde, karty pamięci czy nośniki USB. Kopię na fizycznym nośniku o wiele łatwiej chronić przed atakami, ponieważ nie jest ona narażona na nie bez przerwy, jak ma to miejsce w przypadku danych w chmurze. Choć rozwiązanie to wydawać może się mniej wygodne i utrudniające dostęp do danych, tak naprawdę możemy otworzyć je w każdej chwili - nawet jeśli nasz komputer nie posiada dostępu do sieci internetowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest to rozwiązanie tańsze. Średniej wielkości dysk twardy, na którym zmieści się kilkadziesiąt gigabajtów danych kosztuje znacznie mniej niż roczny abonament na dysk w chmurze o podobnej pojemności. Możemy więc sporo zaoszczędzić.

 

W jaki sposób bezpiecznie przechowywać dane offline?

 

Wiemy już, że przechowywanie danych offline jest bezpieczniejszą opcją. Nie da się jednak ukryć, że wiąże się z koniecznością posiadania oraz magazynowania fizycznych nośników, które z czasem mogą zajmować sporo miejsca. Co więcej, musi być to miejsce, w którym nie będą narażone na kradzież lub uszkodzenie. Zarówno dyskom twardym, jak i innym rodzajom nośników może zaszkodzić upadek, zgniecenie czy kontakt z wilgocią. W wielu firmach zwyczajnie nie ma odpowiedniego miejsca, w którym można byłoby je składować. Co więc zrobić? Czy mimo wszystko zdecydować się na ryzykowne przechowywanie danych online? Na szczęście, nie jest to konieczne. 

 

W obecnych czasach działają na rynku firmy, które świadczą usługi przechowywania danych offline w formie fizycznej kopii. Nie tylko zapewniają bezpieczny transport nośników czy idealne warunki ich magazynowania ale również dają nam do nich dostęp w cyklicznych odstępach czasu lub wtedy, gdy tego potrzebujemy. Jest to więc rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również całkowicie bezpieczne. 

 

Podsumowując, w czasach, w których coraz częściej dochodzi do nadużyć i ataków hakerskich warto zadbać o dane swojej firmy w najlepszy z możliwych sposobów. Nie da się ukryć, że nawet najlepiej zabezpieczona chmura w sieci nie jest w stanie zagwarantować im takiego bezpieczeństwa jak przechowywanie danych offline. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców wraca do sprawdzonych rozwiązań a przy tym decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy są w stanie zapewnić nośnikom idealne warunki przechowywania. 

Masz pytania ?

 

W razie jakichkolwiek pytań czy niejasności pozostajemy do Państwa dyspozycji...
Nasi konsultanci wyjaśnia wszystkie szczegóły ...