ransomware wirus szyfrujacy ochrona zabezpieczenia

Ransomware, czyli największa zmora działu w IT. Co warto wiedzieć o wirusach szyfrujących?

 

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje użytkownikom dostęp nie tylko do plików osobistych, ale także do całych systemów. Takie działanie ma na celu ograniczenie korzystania ze swoich wirtualnych dokumentów i żądanie uiszczenia opłaty w zamian za przywrócenie dawnego dostępu. Działanie oprogramowania ransomware jest bardzo szkodliwe i w porównaniu z innymi rodzajami malware, które niszczą lub kradną dane, to właśnie ransomware zamyka drogę do odzyskania jakichkolwiek danych. W przypadku tego złośliwego oprogramowania zaatakowany podmiot, który nie posiada kopii zapasowych, musi zapłacić okup. Często zapłata okupu nie wiąże się jednak ze szczerością hakera i nie przekazuje on klucza do rozszyfrowania. Oprogramowanie ransomware jest zaszyfrowane, więc jedynym sposobem na odzyskanie danych jest przywrócenie ich z kopii zapasowej.

 

Jakie rodzaje plików hakerzy najczęściej szyfrują, używając złośliwego oprogramowania?

Działanie ransomware rozpoczyna się od przeskanowania magazynów danych, którego celem jest znalezienie najkorzystniejszych dla cyberprzestępcy plików do zaszyfrowania. Jakie pliki są najczęściej hakowane? Celem są te pliki, które uznane zostaną, jako ważne dla firmy lub osoby prywatnej. Do tego podziału zaliczają się także zazwyczaj pliki kopii zapasowych, które pozostawione bez kontroli mogłyby posłużyć do odzyskania skradzionych danych. W zależności od rodzaju oprogramowania ransomware bierze na celownik różne typy plików, choć istnieje pewien wspólny zbiór, a mianowicie są to pliki Microsoft Office. Dlaczego właśnie ten rodzaj plików? W obecnych czasach większość osób prywatnych oraz firm przechowuje najważniejsze informacje w tych plikach, tym bardziej że Microsoft Office jest obecnie najbardziej popularny. Zaszyfrowanie właśnie tych najważniejszych plików zwiększa szanse na uzyskanie przez hakerów okupu. Wśród najczęściej poszukiwanych przez ransomware plików pojawiają się m.in.:

Microsoft Office: .xlsx, .docx, i .pptx oraz starsze wersje,

  • obrazy: .jpeg, .png, .jpeg, .gif,
  • rysunki techniczne: .dwg,
  • dane: .sql i .ai,
  • wideo: .avi, .m4a, .mp4.

 

Kogo najczęściej atakuje złośliwe oprogramowanie ransomware?

W początkowych etapach złośliwego oprogramowania pierwsze ataki padały na pojedyncze systemy, czyli takie, które najczęściej należały do zwykłych użytkowników. Z czasem hakerzy, zauważając potencjał ransomware, skierowali swoje działania na duże firmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę geograficzne obszary, cyberprzestępcy od samych początków działają bardzo taktycznie, a za cel obierają te obszary, które wyróżniają się wysoką popularnością komputerów PC oraz względną zamożnością.

 

Kopie zapasowe jako najlepsza ochrona przed wirusem szyfrującym – zabezpiecz się przed ransomware

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na ochronę przed ransomware jest tworzenie kopii zapasowej. Wszystkie pliki i systemy, które przechowywane są lokalnie oraz na dysku sieciowym są zagrożone atakiem hakerskim. Jak skutecznie i w pełni bezpiecznie przechowywać zatem stworzone kopie zapasowe, które także są często na celowniku cyberprzestępców? Wśród wielu teorii pojawiają się dwa najkorzystniejsze rozwiązania, a więc przechowywanie danych online oraz offline. Niestety kopie zapasowe w wersji online, a więc backupy online także mogą zostać wykryte przez hakerów i zaszyfrowane, dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z kopii zapasowych offline.

 

Czym jest kopia zapasowa offline? Dlaczego warto korzystać z backupów offline?

Kopia zapasowa offline polega na przechowywaniu wszelkich danych na nośnikach, które nie są połączone z siecią, dzięki czemu masz pewność, że nie zostaną one skradzione, jak to może występować w przypadku kopii zapasowych online. Przechowywanie kopii zapasowych w formie offline najczęściej zleca się zewnętrznej firmie, która kompleksowo zajmie się całą procedurą i zapewni pomoc oraz bezpieczeństwo. W takich sytuacjach duże firmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa powinny skorzystać z usług zewnętrznych wykwalifikowanych jednostek, które znają się na rzeczy i zabezpieczą firmę przed niespodziewaną utratą cyfrowych danych.

 

Co jeszcze ochroni Cię przed ransomware?

Jeśli prowadzisz dobrze prosperującą firmę lub jesteś osobą prywatną, ale Twoje pliki i systemy są dla Ciebie i innych niezwykle cenne, zainwestuj w solidne rozwiązanie zabezpieczające w postaci programu wykrywającego oraz udaremniającego atak złośliwego oprogramowania. Podczas wyboru takiego rozwiązania zwróć uwagę na to, aby wspomniany program jednocześnie chronił Twoje dane narażone na atak oraz blokował oprogramowanie ransomware jeszcze przed zaszyfrowaniem plików.

Uświadom swoich pracowników o potencjalnym zagrożeniu wirusem szyfrującym

 

Bardzo ważna jest także sama świadomość problemu i całego procesu postępowania cyberprzestępców. Jedną z najczęściej stosowanych przez nich metod zainfekowania systemów jest inżynieria społeczna nazywana także socjotechniką. Czym jest to działanie? Socjotechnika to nic innego jak opis metod stosowanych przez hakerów prowadzących atak, aby skłonić ofiary cyberprzemocy do złamania protokołu bezpieczeństwa bądź nawet udostępnienia prywatnych informacji. Można wyróżnić wiele taktyk, które prowadzą do zrealizowania zamierzonego celu i mogą polegać na psychologicznej manipulacji. Warto zatem odpowiednio wcześnie zapoznać z takimi sytuacjami swoich pracowników i ustrzec ich oraz całą firmę przed cyberatakiem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obecnie panującego problemu wirusa szyfrującego, dlatego warto poznawać i przekazywać dalej sposoby wykrywania podejrzanych stron internetowych, linków lub innych prób oszustwa i manipulacji. Trzeba zawsze kierować się odpowiedzialnością, zdrowym rozsądkiem oraz często także intuicją, która w wielu przypadkach podpowiada, że coś może być podejrzane lub nieprawdziwe.

 

Zabezpiecz swoją firmę przed wirusami szyfrującymi i oddaj się w ręce profesjonalistów

W obecnych czasach złośliwe oprogramowania czyhają praktycznie na każdym kroku. Cyberprzestępcy przy wykorzystaniu ciągle rozwijających się technologii coraz bardziej udoskonalają wirusy szyfrujące, które są niezwykłą zmorą wielu przedsiębiorców. Ważne jest, by odpowiedzialnie podejść do tematu i zadbać o siebie, swoje dane oraz swoją firmę. Doskonałym pomysłem jest skorzystanie z pomocy firmy zewnętrznej, która kompleksowo zabezpieczy Twoje dane. Jako NG Data Care jesteśmy firmą outsourcingową, która zajmuje się profesjonalnym przechowywaniem kopii zapasowej offline Twojej firmy i tym samym zapewni Ci bezpieczeństwo w przypadku, chociażby ataku hakerskiego w postaci wirusa szyfrującego. W naszej firmie kierujemy się dobrem naszych Klientów, dlatego każde nasze działanie jest szczegółowo opracowane i wykonane. Chcemy podkreślić, że Twoje dane są u nas w pełni bezpieczne, a nasze magazyny są zabezpieczone przed wszelkimi zagrożeniami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Sejfy, które posiadamy mają także Certyfikat ogniotrwałości klasy 60P na zgodność z normą europejska EN 15569: 2009 oraz Certyfikat antywłamaniowy klasy S2 wg PN-EN 14450: 2006 wystawione przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie.

 

Co jeszcze warto o nas wiedzieć? Skontaktuj się ze specjalistami od bezpieczeństwa

Zajmujemy się długookresową archiwizacją danych cyfrowych. Magazynowana dokumentacja elektroniczna gromadzona jest na nośnikach typu płyty CD, DVD oraz twarde dyski. Pojazdy, które transportują odbierane od Klientów nośniki, są odpowiednio wyposażone oraz sprawne. Samochody posiadają oddzielną część dla kierowcy, a oddzielną część dla transportowania nośników. Wyposażone są w alarmy, immobilizery, które uniemożliwiają odpalenie samochodu podczas nieobecności kierowcy, a także system GPS. Samochód wyposażony jest ponadto w certyfikowany kufer umocowany do podłoża, spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Nasza kadra pracownicza jest również regularnie szkolona w obowiązujących przepisach prawa w zakresie bezpieczeństwa oraz ochrony danych osobowych. Tak doświadczona i kompleksowo zabezpieczona firma zewnętrzna to z pewnością gwarancja zadowolenia ze współpracy. Naszą pracę wykonujemy na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz łódzkiego. Jeśli masz pytania dotyczące naszych działań oraz dodatkowych aspektów związanych z transportowaniem czy przechowywaniem danych (przechowywanie kopii), zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania ?

 

W razie jakichkolwiek pytań czy niejasności pozostajemy do Państwa dyspozycji...
Nasi konsultanci wyjaśnia wszystkie szczegóły ...