Przechowywanie danych w chmurze, przechowywanie plików w chmurze, bezpieczeństwo

Przechowywanie danych w chmurze - zagrożenia!

W obecnych czasach każdy z nas wytwarza wiele danych w formie elektronicznej. Częścią z nich chętnie się dzielimy, jak np. własnymi zdjęciami, inne zaś zawierają dane wrażliwe, jak np. dokumenty firmowe. Mówiąc o tych drugich musimy mieć świadomość, że powinny być one odpowiednio przechowywane. Jednym z popularnych rozwiązań jest ich przesyłanie do chmury, czyli internetowego dysku (a tak naprawdę na fizycznie istniejące serwery). Wiele osób chwali sobie to rozwiązanie. Czy jednak jest ono całkowicie bezpieczne? Okazuje się, że nie do końca. Pora więc zdać sobie sprawę z zagrożeń oraz zastanowić się, jakie mamy alternatywy.


Czym właściwie jest chmura?


Zacznijmy od najważniejszego a więc wyjaśnienia co właściwie kryje się pod pojęciem “przechowywania danych w chmurze”. Nazwa ta może sugerować, że są one zapisane swobodnie w sieci, niemniej jednak nie jest to prawdą. Mamy dostęp do nich poprzez sieć internetową jednak wszystkie informacje, które przesyłane są w ten sposób, są tak naprawdę zapisywane fizycznie w serwerach firmy, która udostępnia taką usługę. W tym miejscu warto zaznaczyć, że często nie znajdują się one nie tylko w miejscu działania firmy, ale nawet w innym kraju. W praktyce oznacza to, że nie mamy pojęcia, gdzie tak naprawdę znajdują się niezwykle ważne dla naszego bezpieczeństwa informacje.

 

Dlaczego decydujemy się na przechowywanie danych w chmurze?


Mimo to wiele osób decyduje się na przechowywanie danych w chmurze. Firmy świadczące tego typu usługi zachęcają bowiem częstym wykonywaniem kopii zapasowych oraz przystępnymi cenami usług. Co więcej, mamy do czynienia przekazem, że nasze dane są całkowicie bezpieczne oraz dostępne z każdego miejsca na Ziemi. Niestety, do obietnic usługodawców świadczących usługi przechowywania danych w chmurze warto podchodzić z dystansem. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy to ataki cyberprzestępczości przybierają na sile i również my możemy zostać jej ofiarami. 

 

Zagrożenia związane z przechowywaniem danych w sieci


Choć przechowywanie danych online wydaje się być optymalnym, wygodnym i bezpiecznym powinniśmy mieć świadomość zagrożeń jakie mogą nas spotkać w związku z taką a nie inną formą przechowywania danych. Przede wszystkim w momencie braku dostępu do sieci nie mamy żadnej możliwości dostępu do danych, które są dla nas ważne. Co więcej, znajdują się one na serwerach, które często umiejscowione są w krajach egzotycznych. Nie mamy więc osobistego wpływu na to co się z nimi dzieje, a pracownicy, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo danych mogą ulegać działaniom korupcyjnym lub chcieć się wzbogacić na wypływie danych. Musimy również pamiętać o tym, że żaden, najnowocześniejszy nawet system zabezpieczeń nie jest w pełni odporny na działania hakerów oraz programów wirusowych, które podobnie jak rozwiązania z zakresu ochrony danych wciąż są udoskonalane. Nie bez znaczenia jest również fakt, że często mamy do czynienia z sytuacją, w której teoretycznie polska firma tak naprawdę posiada serwery w Azji. Gdy dojdzie do awarii, przedstawiciele polskiego oddziału nie są w stanie działać szybko i sprawnie. Możemy więc spotkać się z sytuacją, w której nie będziemy mieli dostępu do swoich danych nawet przez kilka dni co dla wielu przedsiębiorców stanowi poważny problem. 

 

W jaki sposób bezpiecznie przechowywać swoje dane?


Jak widzimy, chmura nie jest wcale tak idealnym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Tymczasem istnieje wiele danych, które zwyczajnie musimy w jakiś sposób przechowywać. Pozostawienie ich na dysku komputera, z którego korzystamy nie zawsze jest dobrym pomysłem, co więcej, dysk urządzenia ma ograniczoną pojemność. Co więc warto zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta i jest nią przechowywanie danych offline. Wystarczy, że zgramy je na fizyczny nośnik taki jak dysk twardy, karta pamięci czy pendrive, by nasze informacje nie były ciągle zagrożone atakiem. Co więcej, będziemy mogli skorzystać z nich również w sytuacji, w której nie mamy dostępu do sieci. Wystarczy jedynie podłączenie do sieci energetycznej oraz urządzenie, na którym możemy je otworzyć.


Pamiętać musimy jednak, że nośniki pamięci powinny być przechowywane w odpowiednich warunków z dala od wilgoci, wysokich lub skrajnie niskich temperatur. Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa warto powierzyć je firmie, która zajmuje sie przechowywaniem dysków oraz innych nośników i jest nam w stanie dostarczać je cyklicznie lub we wskazanym terminie. Usługa taka nie jest kosztowna, w zamian otrzymujemy zaś pełnię bezpieczeństwa. 

 

Podsumowując, choć chmura internetowa wydaje się być rozwiązaniem bardzo praktycznym, wygodnym a przy tym całkowicie bezpiecznym musimy mieć świadomość, że ryzyko utraty lub wycieku danych w przypadku takiego ich przechowywania istnieje i wcale nie jest niewielkie. Dlatego też, jeśli posiadasz dane, które pod żadnym pozorem nie powinny dotrzeć w niepowołane ręce lepiej zdecydować się na umieszczenie ich na fizycznym nośniku oraz przekazanie ich profesjonalnej firmie, która zatroszczy się o odpowiednie warunki przechowywania nośników. 

Masz pytania ?

 

W razie jakichkolwiek pytań czy niejasności pozostajemy do Państwa dyspozycji...
Nasi konsultanci wyjaśnia wszystkie szczegóły ...