Zadbaj z nami o bezpieczeństwo danych cyfrowych..
Nie od dzisiaj wiadomo, że ilość danych firmowych w przedsiębiorstwach osiąga naprawdę spore wymiary. Działalności gospodarcze, które zatrudniają wielu pracowników, odpowiadają choćby za przechowywanie wszystkich informacji na ich temat. Nie sposób nie wspomnieć o licznych bazach danych, fakturach, umowach, kontraktach, plikach exel czy innych bardzo ważnych danych cyfrowych, po utracie, których firma przestaje prowadzić swoją działalność.. Na każdym właścicelu czy zarządzie firmie spoczywa zatem obowiązek odpowiedniego zadbania o kopie bezpieczeństwa danych. Co zatem można zrobić? Jak firma może przechowywać dane?
Co to jest backup? Backup to nic innego jak wykonanie kopii zapasowej określonych danych w firmie w konkretnym czasie. Brzmi dość znajomo? Z pewnością tak, ponieważ w obecnych czasach kopia zapasowa jest większości z nas dobrze znana. Warto jednak zgłębić ten temat i zwrócić uwagę, że mając na myśli backup danych firmowych, mówimy tutaj nie tylko o samodzielnym skopiowaniu plików na dysk przenośny , ale o profesjonalnym i odpowiedzialnym wykonaniu tych czynności przez specjalistów, aby kompleksowo zabezpieczyć dane na wypadek różnorodnych przeciwności. Nie sztuką jest zrobić backup ale sztuka jest z niego odzyskać dane.
Tworzenie kopii zapasowych może odbywać się na różne sposoby. Zdecydownaie możemy podzielić na backup online oraz backup offline. Backup online charakteryzuje się tworzeniem kopii zapachowych za pomocą sieci na zewnętrznych serwerach. Nie zalicza się do tej formy przechowywanie danych na własnym komputerze czy innym nośniku pamięci. Do wykonania backupu online używa się bardzo często popularnych programów, m.in. Carbonite, IDrive, Dropbox, Mozy, Syncplicity, Veeambackup lub Norton Backup Online. W przypadku backupów offline mamy do czynienia z tworzeniem kopii zapasowych, czyli kopiowania danych na określone nośniki pamięci. Wśród tych nośników wyróżnia się m.in. pendrive, dyski zewnętrzne, płyty CD/DVD lub taśmy LTO. Backup offline to taki, który nie jest wżaden spodób dostepny przez sieć. Można wykonać ręcznie, a więc poprzez skopiowanie danych, a także zautomatyzować swoje działania i skorzystać z odpowiedniego programu do tworzenia kopii zapasowych, m.in. Veeambackup (w wersji Community jest darmowy dla 10 hostów).
Dane przechowywane w chmurze to w ostatnim czasie jeden z popularniejszych wyborów zabezpieczania swoich danych w świecie online. Ta forma backupu polega na udostępnianiu swoich danych na zewnętrznych serwerach i zapisywaniu ich u usługodawców. Głównym celem tego rozwiązania jest przechowywanie danych w tak zwanej „chmurze”, która umożliwia do nich natychmiastowy wgląd praktycznie w każdym miejscu na świecie, gdzie dostępny jest Internet. Dane w chmurze można otwierać zarówno na swoim laptopie czy tablecie, jak i na innych urządzeniach. Do najbardziej znanych miejsc, na których przechowuje się liczne dane w formie chmury, zalicza się m.in. AZURE, AWS czy Dysk Google lub Dropbox.
Która forma przechowywania danych jest bezpieczna i najbardziej praktyczna? Porównanie backupów online oraz offline
Backup online to często stosowana forma, której zaletą jest fakt, że przechowywane dane są dostępne wszędzie tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba, oczywiście pod warunkiem połączenia z Internetem. Kopie zapasowe online są przechowywane w innym miejscu niż siedziba Twojej firmy, dzięki czemu są one bezpieczne w przypadku pojawienia się zdarzeń losowych, jak np. pożar czy kradzież. Wśród przeszkód backupu online bardzo często pojawia się jednak brak dostępu do sieci, bez której nie jesteś w stanie skorzystać z danych tam zamieszczonych. Ponadto brak Internetu uniemożliwia także kontynuację tworzenia kopii zapasowych. W związku z tym decydując się na backup online, trzeba liczyć się z koniecznością ciągłego dostępu do sieci. Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że wybierając kopię zapasową online, automatycznie godzisz się na udostępnienie swoich danych do sieci. Nawet pomimo korzystania z opcji rozpowszechniania danych wyłącznie sobie lub wybranym osobom, nie masz pewności, że Twoje pliki nie zostaną przechwycone przez niepożądane osoby. Mamy na myśli między innymi wirusa szyfrującego, którego krótko scharakteryzujemy dla Was w dalszej części artykułu.
Biorąc natomiast do analizy backup offline, na pierwszy rzut wysuwa się brak konieczności posiadania dostępu do Internetu, aby mieć możliwość utworzenia kopii zapasowej czy dostępu do wszystkich plików. Wszelkie dane są przechowywane na nośnikach, które nie są połączone z siecią, a tym samym masz gwarancję, że nikt nie może ich wykraść, tak jak to może mieć miejsce w przypadku backupów online. Oczywiście jak każda inna forma przechowywania kopii zapasowych, tak i w tym przypadku mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, komplikacje lub inne niepowodzenia, jednak stosowanie backupów w formie offline powinno być zlecone profesjonalistom w branży, którzy doskonale znają się na rzeczy i zajmą się bezpieczeństwem Twoich danych na najwyższym poziomie. Przy odtwarzniu danych też pojawiają się zalety w postaci szybkości odtwarzania. Z internetu ten proces bedze wolniejszy.
Wirus szyfrujący to inaczej Ransomware, a więc jeden z najbardziej niebezpiecznych odmian złośliwego oprogramowania. Działa na zasadzie zaszyfrowania plików na danym komputerze, których właściciel nie jest w stanie otworzyć. Wirus całkowicie blokuje dane i uniemożliwia ich odczytywanie. Haker w takiej sytuacji oferuje deszyfrator, który ma przywrócić prawidłowe funkcjonowanie komputera, jednak odbywa się to w formie wysokiej opłaty. Taki wirus jest ukryty m.in. w załącznikach wiadomości e-mailowych, a jego otworzenie rozpoczyna cały proces szyfrowania. Wirus szyfrujący atakuje różnego rodzaju firmy, organizacje czy instytucje, niezależnie od tego, gdzie działają. Takie niebezpieczeństwo jest koszmarem dla wszystkich osób, które zdecydowały się przechowywać dane w formie backupu online.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który ma na uwadze bezpieczeństwo swojej firmy, jej pracowników, a także finansów i chcesz skorzystać z przechowywania danych w formie offline, zlecając temat kopii zapasowej firmie zewnętrznej, doskonale trafiłeś. Jesteśmy doświadczonymi profesjonalistami w branży, którzy kompleksowo zajmą się wykonaniem swojej usługi na najwyższym poziomie. Naszym celem jest dbanie o bezpieczeństwo, dlatego każdy krok, który wykonujemy, jest odpowiednio przemyślany, opracowany i zrealizowany. Nasze magazyny, w których przechowujemy dane Klientów, są zabezpieczone przed wszelkimi zagrożeniami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi, a posiadane przez nas sejfy mają Certyfikat ogniotrwałości klasy 60P na zgodność z normą europejska EN 15569: 2009 oraz Certyfikat antywłamaniowy klasy S2 wg PN-EN 14450: 2006 wystawione przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie. Pojazdy, które wykorzystujemy do transportu nośników z Waszymi danymi, są także odpowiednio przygotowane, sprawne i w pełni zabezpieczone, aby skutecznie dostarczyć dane do naszego magazynu.
Jeżeli chciałbyś mieć kopię ofline swojego biznesu kontaktuj się ze specjalistami. Działamy na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, a także łódzkiego i dzielimy się swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami z firmami, które chcą zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz swoich pracowników. Jesteśmy do Twojej dyspozycji poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na naszej stronie internetowej, wiadomość e-mail, a także drogą telefoniczną. Zapraszamy! bezpieczne przechowywanie danych, wirus ransomware
W razie jakichkolwiek pytań czy niejasności pozostajemy do Państwa dyspozycji...
Nasi konsultanci wyjaśnia wszystkie szczegóły ...