Zasada tworzenia kopii zapasowych 3-2-1? Co musisz wiedzieć o zasadach tworzeniu kopii zapasowych?

Zasada 3-2-1 to jedna z podstawowych i bardzo istotnych zasad, która wspiera firmy, instytucje oraz różne organizacje w procesie odzyskiwania danych. Zasada ta sama w sobie jest niezwykle prosta, intuicyjna i kompletna, a także łatwa w zrozumieniu i zastosowaniu. W niniejszym artykule przedstawimy zasadę tworzenia kopii zapasowych 3-2-1, która została rozbudowana i dokładniej odzwierciedla dodatkowe czynności związane z tworzeniem kopii zapasowych.

 

O co chodzi z zasadą tworzenia kopii zapasowych 3-2-1?

Jako specjaliści w branży tworzenia kopii zapasowych opowiadamy się za zasadą 3-2-1, której istota przedstawia się w sposób następujący:

- zaleca się posiadanie trzech kopii zapasowych,

- kopie zapasowe powinny być przechowywane na dwóch różnych nośnikach,

- jedna kopia zapasowa danych powinna być usytuowana poza siedzibą firmy.

 

Kto zapoczątkował zasadę tworzenia kopii zapasowych 3-2-1?

Wspomniana zasada tworzenia kopii zapasowych 3-2-1 została opracowana przez amerykańskiego fotografa Petera Krogha, który tworząc ją, kierował się głównie usprawnieniem pracy w świecie fotografii oraz mediów cyfrowych. Jak sam stwierdził, reguła ta była podsumowaniem i streszczeniem działań specjalistów z branży IT, jednak sam Peter Krogh nadał jej chwytliwą i specyficzną nazwę, która utkwiła w pamięci wielu osób i utarła się na szerszą skalę. W jednej z wypowiedzi amerykański fotograf podkreślił, że metoda 3-2-1 była przez prawie 20 lat cenionym narzędziem, które pomagało w ocenie ryzyka związanego z danymi. Wszystko rozpoczęło się jeszcze w czasach twardych dysków o pojemności 30 GB oraz kopii zapasowych na płytach CD, po czym przerodziło się w świat dysków o pojemności 18 TB oraz pamięci masowej w chmurze.

 

 

Różnorodne kombinacje zasady 3-2-1 dostosowane do potrzeb Klienta

Ze względu na potrzeby i preferencje Klientów możemy dostosować różne wdrożenia do konfiguracji zasady 3-2-1, a wśród nich uwzględnić m.in.:

  • - kopie zapasowe na dysku,
  • - kopie zapasowe na taśmie,
  • - kopie zapasowe na nośnikach wymiennych,
  • - migawki pamięci masowej,
  • - przechowywanie danych w chmurze
  • - kopie zapasowe w obiektowej pamięci masowej, m.in. w chmurze publicznej,
  • - tworzenie kopii zapasowych zadań kopiowania do innej lokalizacji przechowywania.

 

Niektóre organizacje, firmy tworzą wielokrotne kopie zapasowe systemów, w tym np. kopia zapasowa oparta na plikach, kopia zapasowa wtyczek aplikacji bądź kopia zapasowa maszyny wirtualnej.

 

Zasada 3-2-1,

Uzupełnienie zasady 3-2-1 o dodatkowe środki zabezpieczające dane

Warto uświadomić sobie, że w obecnych czasach znaczna część naszego życia przechowywana jest w formie cyfrowej, a zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania stopniowo rosną i stwarzają coraz większe ryzyko. W związku z tym każdy odpowiedzialny przedsiębiorca, właściciel organizacji lub osoba prywatna muszą umieć rozpoznać i ocenić podatność na występujące zagrożenia. Podstawowy zarys reguły 3-2-1 daje nam już szereg niezbędnych wskazówek i informacji do tego, aby skutecznie radzić sobie z kopiami zapasowymi. Ponadto zasada tworzenia kopii zapasowych 3-2-1 nie ma żadnych wymagań dotyczących technologii czy sprzętu, a także przy jej użyciu można rozwiązań praktycznie każdą awarię. Warto jednak regularnie uaktywniać dawne procesy i skupiać się na coraz to nowszych rozwiązaniach.

 

Jak inaczej można rozumieć i wykorzystać zasadę 3-2-1?

Zasada 3-2-1 to świetna podstawa, którą warto stosować, ale również modyfikować na wiele korzystniejszych sposobów. W dzisiejszych czasach trzeba być elastycznym i dostosowywać swoje działania do panującej sytuacji. Obecnie w zasadzie 3-2-1 możesz wykorzystać więcej niż trzy kopie, a w niektórych przypadkach nawet i pięć kopii. Jak przedstawia się wtedy podział w stosunku do poszczególnych liczb ujętych w zasadzie? Dane produkcyjne to jedna kopia i jeden nośnik, kopia zapasowa danych to dwie kopie i dwa nośniki, a odzyskiwanie danych po awarii poza siedzibą firmy to trzy kopie i trzy nośniki. Często w organizacjach, w których mamy do czynienia z kopią danych produkcyjnych, uwzględniamy w zestawie nawet cztery kopie.

 

Zasada 3-2-1 ulepszona do reguły 3-2-1-1-0

Warto zaznaczyć, że zasada tworzenia kopii zapasowych 3-2-1 jest niezbędnym punktem wyjścia i w większości przypadków sprawdza się doskonale. W obiegu znalazła się także ulepszona formuła, która nazwana została zasadą 3-2-1-1-0 i pomaga zapewnić odzyskiwanie danych po różnorodnych incydentach ich utraty. Odświeżona reguła to niesamowita wszechstronność i elastyczność. A co dokładnie oznacza?

  • Według zasady 3-2-1-1-0 powinny być trzy kopie danych.
  • Dane powinny być bezpiecznie przechowywane na dwóch różnych nośnikach.
  • Jeden z nośników powinien być przechowywany poza lokalizacją firmy, organizacji.
  • Jedna kopia powinna być w trybie offline, z przerwą powietrzną lub niezmienną.
  • 5. „0” oznacza, że nie powinno być błędów podczas weryfikacji odzyskiwania SureBackUp.

 

 

Te dwie dodatkowe wartości oraz idące za nimi konkretne przekazy są w obecnych czasach niezwykle istotne. Posiadanie kopii zapasowej danych firmowych w trybie offline, z przerwą powietrzną lub niezmienną to odporny sposób, który pomaga zapewnić odzyskiwanie danych w zdarzeniu, które związane jest z oprogramowaniem wymuszającym okup. Takie rozwiązanie jest obecnie szczególnie ważne i potrzebne. Ponadto weryfikacja podczas odzyskiwania SureBackUp to świetny sposób, aby mieć pewność, że wszystkie dane możesz przywrócić w prawidłowy sposób.

 

Co warto zapamiętać na temat zasady 3-2-1 oraz jej rozbudowanej wersji?

Zasada 3-2-1 jest świetną podstawą, o której należy pamiętać podczas tworzenia kopii zapasowej danych. Warto jednak w większości przypadków zastosować ulepszoną formułę podstawowej zasady, a więc regułę 3-2-1-1-0, szczególnie że w obecnych czasach musimy mieć kontrolę nad naszymi danymi oraz zagwarantować sobie możliwość ich ewentualnego odzyskiwania. Pamiętaj, że zasada 3-2-1 będzie dla Ciebie świetnym początkiem tworzenia kopii zapasowych, jednak to formuła 3-2-1-1-0 przeniesie Cię na wyższy, bezpieczniejszy i bardziej zaawansowany poziom.

Dzięki usługom jakie dostarczamy przedsiębiorcom,  wpisujemy się idealnie w tą zasadę. Pierwsza zasada naszej firmy brzmi

 

"Nigdy nie trzymaj  kopii zapasowych w jednym miejscu". 

 

 Pomagamy w zabezpieczeniu backupów  i outsourcing IT, dziesiątkom  firm w całej Polsce.  Jeżeli uważasz, że twoja firma  zasługuje na najwyższą ochronę danych cyfrowych to zapraszamy do kontaktu.  Porozmawiaj z naszym specjalistą jak możemy zabezpieczyć Twoje backupy. 

Masz pytania ?

 

W razie jakichkolwiek pytań czy niejasności pozostajemy do Państwa dyspozycji...
Nasi konsultanci wyjaśnia wszystkie szczegóły ...